AGUSAN DEL SUR SCHOOL OF ARTS AND TRADES

Address: GDOP, Gov't Center, Patin-ay Prosperidad, Agusan del Sur 8500
Phone #: (085) 343-7709 / 343-7132

Tech-Voc Course Offerred
Trainer
Beauty Care NC II (Amended) 1,115 hours Joy E. Deroca
Driving NC II 118 hours Ariel R. Aranjuez Francis Nico C. Demegillo Jermael Mith C. Solidor
Rice Machinery Operations NC II 232 hours Matt Andrew G. Baquiano
Carpentry NC II 301 hours Jemar P. Sumando Gabriel B. Campos, Jr.
Consumer Electronics Servicing NC III 176 hours Florito S. Avenido
Cookery NC II 335 hours Matilde R. Aranjuez Grace P. Alcano Helmor G. Guimary Renesa D. Pangan Cherry P. Porlares
Dressmaking NC II 294 hours Evangeline C. Cabug Ms. Irah May M. Gaballo
Electrical Installation and Maintenance NC II 215 hours Jermy E. Divinagracia Ms. Gladis Grace R. Narit Teodoro M. De Jesus, Jr. Jayson C. Lingo
Electrical Installation and Maintenance NC III 168 hours Jermy E. Divinagracia Gladis Grace R. Narit Teodoro M. De Jesus, Jr.
Electrical Installation and Maintenance NC IV 516 hours Jermy E.Divinagracia
Electronic Products Assembly and Servicing NC II 260 hours Florito S. Avenido Dexier L. Kistado
Furniture Making (Finishing) NC II 212 hours Ronilo A. Nakila
Gas Metal Arc Welding (GMAW) NC II 287 hours Maricel O. Balinton
Gas Tungsten Arc Welding (GTAW) NC II 287 hours Maricel O. Balinton Vanna Y. Gortifacion
Hairdressing NC II (Amended) 1,096 hours Joy E. Deroca
Plumbing NC II 221 hours Jemar P. Sumando
Shielded Metal Arc Welding (SMAW) NC II 268 hours Maricel O. Balinton Vanna Y. Gortifacion Manny M. Gaballo
Shielded Metal Arc Welding (SMAW) NC III 140 hours Maricel O. Balinton Vanna Y. Gortifacion
Trainers Methodology Level I (Trainer/Assessor) 264 hours Lonie Tex T. Escobar/Evangeline C. Cabug/Jermy E. Divinagracia
Masonry NC II 181 Hours Jemar P. Sumando Gabriel B. Campos, Jr.
Tile Setting NC II 117 Hours Ronilo A. Nakila
Produce Organic Concoction and Extract Leading to Organic Agriculture Production NC II 125 Hours Nila S. Estrada
Food Processing NC II 571 Hours Jumar N. Pelayo
Construction Painting NC II 197 hours Leo B. Cabug
Masonry NC II - Mobile Training Program 181 hours Gabriel B. Campos, Jr.
Carpentry NC II - Mobile Training Program 301 hours Ronilo A. Nakila Gabriel B. Campos, Jr.
Tile Setting NC II - Mobile Training Program 117 Hours Ronilo A. Nakila
Electrical Installation and Maintenance NC II - Mobile Training Program 215 hours Jermy E. Divinagracia Gladis Grace D. Restauro Teodoro M. De Jesus, Jr.
Automotive Servicing NC I 469 hours Agustino J. Cambalon
Automotive Servicing (Electrical Repair) NC II 588 hours Agustino J. Cambalon Jermael Mith C. Solidor
English Language Skills Training Program 100 hours Irah May O. Gaballo
Contact Tracing Level II 120 hours Chona S. Lanaria
Community-Based Trainers Methodology Course 48 hours Jermy E. Divinagracia Irah May M. Gaballo Florito S. Avenido
Production of High-Quality Inbred Rice, and Seed Certification, and Farm Mechanization 96 hours Kimberly Jane T. Daquio